Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

- "Ponowne jednoczenie duszy z ciałem" Digital haiku - ST0CHA5T1C [relacja]

Plakat wydarzenia z abstrakcyjnym obrazem. Tekst: 'Ponowne jednoczenie duszy z ciałem. Digital haiku. YASSIEK STOCHASTIC. 25.04.2024 g. 19:00, wstęp wolny. wernisaż wystawy grafik cyfrowych. wystawa otwarta od 26.04 do 18.05. wydarzenie odbywa się w

"Ponowne jednoczenie duszy z ciałem" Digital haiku - ST0CHA5T1C [relacja]

tytuł wystawy: "Ponowne jednoczenie duszy z ciałem" Digital haiku
artysta: ST0CHA5T1C - YASSIEK STOCHASTIC
wystawa: 25.04-18.05.2024
wernisaż: 25 kwietnia /czwartek

Plakat wydarzenia z abstrakcyjnym obrazem. Tekst: 'Ponowne jednoczenie duszy z ciałem. Digital haiku. YASSIEK STOCHASTIC. 25.04.2024 g. 19:00, wstęp wolny. wernisaż wystawy grafik cyfrowych. wystawa otwarta od 26.04 do 18.05. wydarzenie odbywa się w ramach Butohpolis, VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh. kuratorka festiwalu: Sylwia Hanff. Radzymińska 121. Arteneum.com.pl'Prezentowane grafiki cyfrowe wystawie powstały z „ducha butoh” i są bardzo nowoczesną formą przedstawiania jego istoty. Butohpolis prezentuje sztukę butoh nie tylko w formie tańca, ale także jej szersze rozumienie i wpływ na dzieła artystów posługujących się innymi mediami. Zaprezentujemy grafiki z trzech serii Digital Haiku mieszczące się w tej idei: "Ponowne jednoczenie duszy z ciałem", „Pokój”, „Samotność”.

"Ponowne jednoczenie duszy z ciałem"

Jak do tego doszło, że nasze dusze straciły połączenie z naszymi ciałami? Dlaczego pozostajemy rozdzieleni i zagubieni jak istota sklecona przez Frankensteina – w zamierzeniu nadczłowiek, w praktyce nieszczęśliwa i niefunkcjonalna? Gdzie teraz gromadzi się nasze szczęście i w jaki sposób może uwalniać się nasz ból? Jak możemy to naprawić?

"Mój pokój"

Wewnętrzny niepokój i uczucie dyskomfortu, lęk w mojej głowie, w moim pokoju, w mojej dzielnicy, w moim kraju, na mojej planecie. A jak ty czujesz się u siebie?

"Samotność"

Czy czułeś się kiedyś jak stara zabawka porzucona na śmietniku, jak zużyty sprzęt rdzewiejący na odludziu? Gdy ciało przeszywane bolesnymi prętami wspomnień gnie się pod własnym ciężarem, gdy stopy płoną z tęsknoty, a wokół roztacza się pustka?

ST0CHA5T1C - YASSIEK STOCHASTIC

Od 1998 r. przez kilka lat uczył się tańca butoh. W 2005 zaczął fotografować teatry tańca z różnych stron świata. Od 2008 tworzy grafiki cyfrowe, głównie za pomocą algorytmów wykorzystujących szumy i zniekształcenia. Od lutego 2022 używa także algorytmów AI. Pierwsze NFTs stworzył w czerwcu 2022. Jego fotografia była prezentowana na wielu wystawach fotografii tańca oraz publikacjach branżowych: ilustrujące: "Rzeczpospolita", "Życie Warszawy", "Przekrój"; 2011 - książka: Anna Królica "Sztuka do odkrycia. Szkice o polskim tańcu”; 2012 lipiec – wywiad w miesięczniku "Foto"; 2013 - książka: Jadwiga Majewska „My, taniec. Antologia polskiej krytyki tańca po 1989 roku”; 2013 listopad - wywiad w czasopiśmie "Nietakt"; 2017 - książka: Anna Królica red. „Nienasycenie spojrzenia”.

ST0CHA5T1C o sobie:

W 1998 na spektaklu butoh Atsushiego Takenouchiego doświadczyłem syndromu Stendhala i tak od teatru tańca rozpoczęła się ta podróż powrotna. Od 2005 fotografuję teatry tańca z całego świata, te bardzo znane i te offowe. W 2008 zacząłem eksperymentować z grafiką cyfrową, w 2013 z grafiką generatywną, a od 2022 wykorzystuję AI. Zarówno w fotografii, jak i w grafice wykorzystuję nowoczesne technologie cyfrowe. Szczególnie podoba mi się niedoskonałość i duży komponent losowy w grafice generowanej z użyciem algorytmów. Nieprzewidywalne rezultaty pozwalają uzyskiwać zaskakujące i otwierające efekty, ale wymagają jeszcze większej dyscypliny na etapie selekcji. Pracując z algorytmami staram się skłonić je do halucynowania, #aigetshigh.

Fascynują mnie stany umysłu. Szczególnie te nie do końca świadome. I takie, w których codzienność zmienia się w niezwykłość. Stany wyrażane przez ciało, ale również przez surrealne i abstrakcyjne formy, które stwarzają cudowne możliwości dla pareidolii odbiorców.

Chciałbym uzyskiwać efekt, który na pierwszy rzut oka wydaje się abstrakcyjny, a po bliższym przyjrzeniu się wydaje się coś przypominać, coś reprezentować. Czasem z daleka, czasem w szczegółach. Zagadka, czasem w oczywisty sposób czytelna, a czasem trudna do rozszyfrowania.

Cyfrowe haiku

Co można stworzyć tylko za pomocą narzędzi graficznych dostępnych na smartfonie? Postawiłem to pytanie w 2013 i zacząłem eksperymentować. Wykonywane w ten sposób grafiki tworzą metaserię "Cyfrowe haiku". Narzędzia dostępne na telefonach bardzo się od tego czasu rozwinęły.

Wszystkie prace prezentowane na tej wystawie zostały stworzone w ten sposób, aczkolwiek na potrzeby druku przetworzyłem je potem na komputerze.

 

Butohpolis. VI Międzynarodowy Festiwal Sztuki Butoh
25.04-18.05.2024
Kuratorka: Sylwia Hanff
CAŁY PROGRAM - https://fb.me/e/1JBor2Zsr
ORGANIZATOR: Stowarzyszenie "Akademia Umiejętności Społecznych"
Współorganizator: Limen Butoh

Projekt współfinansowany przez m.st. Warszawa
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca
Projekt współfinansuje Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

PARTNERZY:

  • Teatr Akt
  • Arteneum
  • Służewski Dom Kultury
  • Fijewski Gallery
  • EntrAxis
  • PATRONI MEDIALNI:
  • Strona tańca
  • e-teatr
  • WSPARCIE MEDIALNE:
  • Portal taniecPOLSKA.pl
  • Kwartalnik TANIEC
  • Centrum Teatru i Tańca Zawirowania
  • Fundacja Performa
  • taniecsubiektywnie.pl

Zdjęcia z wernisażu: Sylwia Zawadzka