Płonąca Kobieta - czytelnia feministyczna.
1 października 2024
godz. 18.00-20.00 wstęp wolny
Prezentowane po raz pierwszy prace są osobistym dopełnieniem innego, pokrewnego cyklu – „Twarze współczesnych poetów polskich”, który Robert Manowski tworzy dla kwartalnika literacko-kulturalnego LiryDram pod redakcją Marleny Zynger. Cykl ten przedstawia portrety żyjących twórców publikujących w czasopiśmie. Pod kuratelą redaktor naczelnej doczekał się wielu wystaw – prace były prezentowane m.in. w galerii oddziału Muzeum Narodowego w Grudziądzu, w Galerii Teatru Witkacego w Zakopanem, w styczniu 2025 roku w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, a obecnie w Muzeum Niepodległości w Warszawie. Wystawa stale się rozrasta – co kwartał artysta tworzy nowy portret, który trafia na okładkę kolejnego numeru LiryDramu.
Tym razem specjalnie dla Arteneum Robert Manowski sięgnął po „poetyckich celebrytów” – postacie powszechnie znane, często już nieżyjące, których twórczość pozostawiła trwały ślad w polskiej kulturze i osobistej pamięci artysty. To powrót do lat młodości Manowskiego i pierwszych jego spotkań z poezją Szymborskiej, Herberta, Białoszewskiego, czasów, gdy jako taternik zafascynowany poezją Juliana Przybosia wspinał się po skałach, mając w myślach słowa: „Rzucam się w siebie z urwiska”, tam, gdzie „przestrzeń zaparła się o skały”.Dla Manowskiego to właśnie kontrast i synteza stają się głównym środkiem wyrazu. Ograniczając paletę do czerni i bieli, wydobywa z kompozycji intensywność i emocjonalną głębię. Poprzez linie, plamy i dramatyczny światłocień kieruje uwagę widza na wybrane elementy portretu. Artysta stara się uchwycić esencję osobowości sportretowanych postaci. Stylistyka prac nawiązuje do techniki szablonu, co nadaje im graficzną klarowność i wyrazistość, przy jednoczesnym zachowaniu indywidualnych cech przedstawionych twarzy. Manowski nie dąży do realistycznego odwzorowania – redukuje szczegóły, syntetyzuje formę, tworząc autorskie interpretacje o symbolicznym charakterze, budowane na napięciu dwóch sił: światła i cienia, obecności i pustki, czarnego tuszu i białej kartki.
Ważne miejsce na ekspozycji zajmuje grafika przedstawiająca artystę, który nie jest bezpośrednio kojarzony z poezją – lidera zespołu, autora tekstów i twórcę muzyki – Grzegorza Ciechowskiego. Praca ta nie należy do cyklu portretów poetów. To osobna realizacja – duży plakat przedstawiający projekt muralu, który został zrealizowany na ścianie bloku naprzeciwko Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, upamiętniający artystę.
Grzegorz Ciechowski był również związany z Targówkiem – to właśnie tutaj mieszkał z rodziną. Codziennie intensywnie pracował w swoim domowym gabinecie: pisał teksty, komponował, tworzył. Dzień zaczynał od porannej prasy i śniadania, po czym zamykał się w pracowni. Twórczość była dla niego nie aktem natchnienia, lecz codziennym rytuałem, świadomą praktyką. Ciechowski zajął też wyjątkowe miejsce w życiu Manowskiego – artysta zetknął się z jego muzyką już w młodości, a później miał okazję spotkać go osobiście. Po latach zaprojektował jego grób na warszawskich Powązkach. Portret Ciechowskiego – obecny na wystawie – ma dla Manowskiego szczególne znaczenie.
Śmierć Ciechowskiego, spowodowana nagłą chorobą serca, przerwała jego drogę artystyczną. Pozostawił jednak dorobek, który wciąż porusza i inspiruje kolejne pokolenia.
Portrety prezentowane w ramach wystawy „Czarno na białym” przedstawiają twórców, których dzieła miały i nadal mają ogromny wpływ na polską kulturę. Ich obecność w tych grafikach jest zaproszeniem do ponownego spotkania – nie tylko przez słowa, ale również przez obraz.
Kuratorka wystawy: Matea Petelska - Althamer
Spotkanie odbędzie się 16 marca w godzinach 12:00 - 15:00 w Galerii ARTENEUM. Wstęp wolny.
godz. 17.30-20.00 wstęp bezpłatny
godz. 18.00-20.00 wstęp wolny
godz. 10.00-13.00 zajęcia płatne: 249 zł/ osoba
Zapraszam Cię na twórczy czas przy sztaludze. Będziemy malować przy indywidualnych stanowiskach, każdy na swojej sztaludze we wnętrzach galerii. Wspólnie stworzymy wystawę prac. Spędzicie ten czas z idolką, artystką Arią Martelle, pod okiem instruktorki malarki, edukatorki Lucyny Kraśkiewicz. Warsztaty przewidziane są dla maksymalnie 50 uczestników.
Zakres warsztatu:
- malowanie martwej natury
- technika realistyczna
- jak malować muzykę
- malowanie inspirowane piosenkami Arii Martelle
Zasoby zapewnione przez Zamawiającego: lokal, dodatkowy instruktor malarstwa, zestaw 50 szt (sztaluga, blejtrama, paleta, pędzle, farby, fartuch jednorazowy)
Poza rozwojem plastycznym będzie oczywiście czas na Meet&Greet z Arią, zrobienie sobie wspólnego zdjęcia i krótką rozmowę.
Czekamy na Ciebie od 9.30, żeby równo o 10.00 zacząć działać na swoim malarskim stanowisku. Ubierz się wygodnie, z narażeniem stroju na ubrudzenie farbami (rozdamy fartuchy ochronne, ale być może Twoja twórczość nie ma granic), zabierz naładowany telefon, żeby pomógł uchwycić Ci te wspaniałe chwile.
godz. 11.00-13.00 wstęp wolny
Wstęp wolny, godz. 11.00-13.00
godz. 18:30, wstęp wolny
Zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć konkursowych. To już czwarty finał naszego corocznego konkursu. W roku bieżącym konkurencja była ogromna, wyróżnione prace prezentują znakomity poziom. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że autorami są uczniowie szkół podstawowych... To trzeba zobaczyć.
godz. 18:00, wstęp wolny, obowiązują zapisy
Podczas świątecznej licytacji sztuki w warszawskim domu aukcyjnym doszło do niecodziennej sytuacji. Ekscentryczny filantrop i kolekcjoner Mateusz Piechurek zostaje znaleziony martwy. Wszyscy mówią, że przybył po to, aby wylicytować Tryptyk Świętego Mikołaja.
Dlaczego kolekcjoner zginął? Czy komuś tak bardzo zależało na tym, aby Tryptyk nie trafił w jego ręce, że postanowił się go pozbyć? A może powodem był płomienny romans, o którym pisano na łamach poczytnych acz wątpliwych serwisów internetowych? To tylko domniemania, a o tym, co tak naprawdę się stało dowiecie się już na miejscu!
W detektywów wcielą się komicy-improwizatorzy Zofia Sokołowicz i Szymon Żurawski. Nad całością będzie czuwał Tomek Frejtag, a w role kluczowych postaci dla tej interaktywnej komedii kryminalnej wcielicie się Wy, droga publiczności!
Dlaczego warto?
- wraz z innymi uczestnikami macie realny wpływ na przebieg wydarzeń;
- gwarantujemy Wam sporą dawkę absurdalnego humoru;
- będziecie mogły i mogli sprawdzić jak to jest być kimś zupełnie innym;
godz. 19:00, wstęp wolny!
Wystawa: 5-30.12.2024
Warsztaty: 5.12.2024 godz. 17:00-19:00
Projekt Agnieszki Kucharskiej eksploruje związki i kontrasty między naturą a przestrzenią miejską. Jest on inspirowany teorią kłącza Gillesa Deleuze'a i Félixa Guattariego, która zakłada istnienie wielu połączeń rozwijających się w czasie, w różnych kierunkach. Kucharska balansuje między odrzuceniem a wpisaniem się w tradycyjne podejście do czarno-białych fotografii i struktur, prezentując nieliniowe, dynamiczne połączenia oraz przeciwstawne liniowe.
Zabieg zestawienia dwóch niezależnych fotografii w duet został przemyślany tak, aby uzyskać dodatkowy efekt artystyczny. Duety przedstawiają różne formy przejawu ludzkiej kreatywności i wizji architektonicznych, siły i piękno natury a także połączenia natury z architekturą. Autorka przy tworzeniu niektórych z prezentowanych prac świadomie zastosowała technikę podwójnej ekspozycji, czy w procesie postprodukcji obrazu odwróciła kolory aby osiągnąć intrygujące efekty.
Jej opowieści kamieni brukowych, o hartwigowskich duchach, iluzorycznym cieniu, kryształowym żyrandolu i gigantycznej żyrafie, rytmie, liniach, geometrii miast i wsi pokazują, jak różne elementy mogą współistnieć i przenikać się. Fotografie tworzą sieć znaczeń, gdzie przeszłość i teraźniejszość, tradycja i nowoczesność spotykają się. Kucharska zaprasza do refleksji nad postrzeganiem świata, zachęcając do odkrywania połączeń wykraczających poza tradycyjne dualizmy, oferując przestrzeń do dialogu.
Agnieszka Kucharska (ur. 1966, Warszawa) to fotografka specjalizująca się w krajobrazach, architekturze, przyrodzie, fotografice i fotoreportażu. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureatka konkursów, m.in. „Serce Warszawy” (2020) i „Mazowsze bliskie sercu” (2021). Jej prace były wystawiane w Polsce i za granicą, m.in. w Warszawie, Sztokholmie i Radomsku. Współzałożycielka i moderatorka Klubu Fotograficznego przy ArtHouse Kołowa w Warszawie.
Relacje z jej wydarzeń fotograficznych i niektóre prace można obserwować na Instagramie: agnieszka_kucharska_fotografia
Projekty finansowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy i realizowane na terenie dzielnicy Targówek Mieszkaniowy.
Zajęcia , spotkania, wystawy i inne wydarzenia realizowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy na obszarze Targówka Mieszkaniowego.
Partytury graficzne zrealizowane podczas warsztatów w Domu Otwartym prowadzonych przez Wydarzenie Emilię Karolinę Sitarz i NANODŹWIĘKI z grupą dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami.
Już 24 listopada, w samo południe, w Galerii Arteneum, wielkie podsumowanie naszych warsztatów: koncert, premiera płyty, wręczenie dyplomów i wernisaż wystawy fotograficznej! Bądźcie z nami tego dnia!
godz.12:00, wstęp wolny
Na najbliższym spotkaniu Czytelni porozmawiamy o tym, jak wygląda praca tłumaczki - to zawód niezwykle wymagający, a chyba wciąż niedoceniany. Co jest ważne w pracy tłumaczki? Jakie są cechy dobrego tłumaczenia? Jak zostaje się tłumaczką? O tym porozmawiamy z naszą gościnią Katarzyną Maliną Mojkowską – tłumaczką literacką, luzytanistką, autorką kilkudziesięciu przekładów książkowych z angielskiego, hiszpańskiego i portugalskiego; od dwóch dekad doradza wydawcom, pisząc recenzje wewnętrzne. Tłumaczy też dla „Pisma” i „Przekroju”. Pracowała jako redaktorka inicjująca literatury obcej. Prywatnie entuzjastka wymianek odzieżowych, podczas których odbywa jedne z najciekawszych rozmów życia.
Wybrane przekłady: Amia Srinivasan – Prawo do seksu. Feminizm w XXI wieku, Isabel Allende – W samym środku zimy, José Luís Peixoto – Księga, Angélica Lopes – Koronczarki. Klątwa rodziny Flores, Agustina Bazterrica – Niegodne, Sinéad O’Connor – Wspomnienia, Oprah Winfrey, Bruce D. Perry – Co ci się przydarzyło? Rozmowy o traumie, odporności psychicznej i zdrowieniu.
Prowadząca: Marta Sikorska
Godz 18.00-20.00 , wstęp wolny
Wstęp wolny, godz 11.00-13.00
Spotkania kolażowe dla osób dorosłych godz. 18.00-20.00 wstęp wolny
godz. 19:00, wstęp wolny!
Wystawa: 7-21.11.2024
Fotografia, w jednym ze swoich praktycznych zastosowań, stała się pomocna w uwiecznianiu rzeczywistości. To wszystko co dzieje się przed obiektywem w momencie wykonywania zdjęcia stanie się rodzajem zaświadczenia, że to „coś" miało miejsce.
Po zamknięciu się migawki czas płynie dalej, ale jego wycinek zostanie utrwalony i przyjęliśmy złudnie wierzyć, że będzie istniał już na zawsze. Akt dążenia do „wiecznego” utrwalenia wizerunku człowieka staje się kolejną próbą zaklęcia śmierci i unieśmiertelnienia jego fizycznej powłoki - jednak nawet ta próba poddaje się presji czasu. Istniejące do dziś portrety nagrobne są podwójnie obarczone widmem przemijalności: utraty fizycznej powłoki oraz starzenia się pamięci i ulotności wspomnień. Portrety nagrobne prezentowane na wystawie zostały wykonane w XX i XXI wieku techniką fotoceramiki i przejawiają różne świadectwa dekompozycji.
Piotr Zając (ur. 1991) Absolwent Pracowni Sztuki Operatorskiej prof. Andrzej J. Jaroszewicza na Wydziale Sztuki Mediów w Warszawie (MA 2016) oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych (BA 2013). Zamieszkały w Warszawie, zajmuje się fotografią i montażem filmowym.
Spotkanie poświęcone Cmentarzowi Bródnowskiemu. godz. 18.00-20.00 wstęp wolny
Na najbliższym spotkaniu Czytelni porozmawiamy o kobietach i pieniądzach. „Kobieta musi mieć pieniądze i własny pokój, jeśli ma uprawiać twórczość literacką” – pisała Virginia Woolf w swoim rewolucyjnym eseju podkreślającym wagę niezależności ekonomicznej kobiet. Woolf, ikona feministycznej literatury, wykładała we „Własnym pokoju”, jak finansowe zniewolenie kobiet zubaża świat sztuki, pozbawiając nas wierszy, poematów czy powieści pisanych przez kobiety, ale jej słowa szybko zyskały szerszy wymiar. Od tamtej pory wciąż dyskutujemy o finansowej niezależności kobiet i (nie)równości płac. W ciągu kilku ostatnich lat pojawiło się też kilka pozycji książkowych, o których warto rozmawiać, jeśli mówimy o pieniądzach - "Kapitał kobiet. Dlaczego równouprawnienie wszystkim się opłaca" Lindy Scott czy"Finansowa feministka" Tori Dunlap to tylko niektóre z przykładów interesujących wydawnictw.
O płacowych nierównościach, feministycznym podejściu do pieniądza i o tym, czy duża kasa to domena dużych chłopców porozmawiamy z Andżeliką Kucińską - dziennikarką, redaktorką, podcasterką i kuratorką contentu z dwudziestoletnim doświadczeniem w tworzeniu autorskich treści z zakresu kultury i stylu życia. Andżelika opowie nam też o swoim podcaście „Kobiety objaśniają świat”, zdradzi też, jakie lektury ją inspirują.
Angelika Kucińska - dziennikarka, redaktorka, podcasterka i kuratorka contentu z dwudziestoletnim doświadczeniem w tworzeniu autorskich treści z zakresu kultury i stylu życia. Przez prawie dziesięć lat była związana z redakcją magazynu „Glamour”, gdzie pełniła funkcje zastępczyni redaktorki naczelnej i szefowej działu popkultury. Nagrywa feministyczny podcast „Kobiety objaśniają świat”. Współtworzyła audycje autorskie dla newonce.radio: „Szósty zmysł”, „Piąty element” i „Greatest Hits”. Stale współpracuje z magazynami drukowanymi „Vogue”, „Zwierciadło”, „Glamour”, pisze też dla Vogue.pl, Mint Magazine i newonce.
Wydarzenie poprowadzi pomysłodawczyni czytelni - Marta Sikorska.
Godz 18.00-20.00 , wstęp wolny
Wstęp wolny, godz 11.00-13.00
Spotkania kolażowe dla osób dorosłych godz. 18.00-20.00 wstęp wolny
Chodzisz do 7-8 klasy szkoły podstawowej lub 1-2 klasy szkoły ponadpodstawowej?
Lubisz kreatywne wyzwania?
Chcesz wziąć udział w angażującym projekcie na rzecz lokalnej społeczności?
Dołącz do projektu „gramy w Targówek”!
Zapraszamy młodzież z 7-8 klas szkół podstawowych i 1-2 klas szkół ponadpodstawowych. Możesz dołączyć indywidulanie albo z rodziną i wspólnie z nami stworzyć grę miejską dla mieszkańców Targówka.
Chcesz spędzić czas twórczo i kreatywnie współtworząc ciekawe wydarzenie dla lokalnej społeczności? Już dziś napisz na adres: kontakt@arteneum.com.pl albo przyjdź do galerii Arteneum (ul. Radzymińska 121) i zapisz się na miejscu. Ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.
UWAGA!
Zaangażowanie w projekt „Gramy w Targówek” wymaga uczestnictwa we wszystkich spotkaniach warsztatowych oraz obecności w dniu gry, dlatego zarezerwuj sobie następujące terminy:
28 września, godz. 10:00-15:00 – warsztaty integracyjne połączone ze spacerem po Targówku
5 października, godz. 10:00-15:00 – warsztaty tworzenia gier miejskich cz.1
12 października, godz. 10:00-15:00 – warsztaty tworzenia gier miejskich cz.2
19 października, godz. 10:00-15:00 – warsztaty tworzenia gier miejskich cz.3
26 października, godz. 11:00-15:00 – gra miejska w przestrzeni Targówka
30 października, godz. 18:00-20:00 – spotkanie podsumowujące (ewaluacja)
Twórcy gry miejskiej otrzymają zaświadczenie potwierdzające udział w projekcie. Przewidujemy także możliwość współpracy z filiami DK Świt przy innych działaniach i wydarzeniach.
„gramy w Targówek” to projekt realizowany przez placówkę Galeria Arteneum Domu Kultury Świt na Targówku, finansowany z Funduszu Edukacji Kulturalnej 2024.
Partner projektu: Stowarzyszenie Kolejka Marecka
Wstęp wolny, godz 11.00-13.00
godz. 18:30, wstęp wolny
Zapraszamy na wernisaż wystawy zdjęć konkursowych. To już czwarty finał naszego corocznego konkursu. W roku bieżącym konkurencja była ogromna, wyróżnione prace prezentują znakomity poziom. Jeśli weźmiemy pod uwagę, że autorami są uczniowie szkół podstawowych... To trzeba zobaczyć.
godz. 18:00, wstęp wolny, obowiązują zapisy
Podczas świątecznej licytacji sztuki w warszawskim domu aukcyjnym doszło do niecodziennej sytuacji. Ekscentryczny filantrop i kolekcjoner Mateusz Piechurek zostaje znaleziony martwy. Wszyscy mówią, że przybył po to, aby wylicytować Tryptyk Świętego Mikołaja.
Dlaczego kolekcjoner zginął? Czy komuś tak bardzo zależało na tym, aby Tryptyk nie trafił w jego ręce, że postanowił się go pozbyć? A może powodem był płomienny romans, o którym pisano na łamach poczytnych acz wątpliwych serwisów internetowych? To tylko domniemania, a o tym, co tak naprawdę się stało dowiecie się już na miejscu!
W detektywów wcielą się komicy-improwizatorzy Zofia Sokołowicz i Szymon Żurawski. Nad całością będzie czuwał Tomek Frejtag, a w role kluczowych postaci dla tej interaktywnej komedii kryminalnej wcielicie się Wy, droga publiczności!
Dlaczego warto?
wraz z innymi uczestnikami macie realny wpływ na przebieg wydarzeń;
gwarantujemy Wam sporą dawkę absurdalnego humoru;
będziecie mogły i mogli sprawdzić jak to jest być kimś zupełnie innym;
godz. 19:00, wstęp wolny!
Wystawa: 5-30.12.2024
Warsztaty: 5.12.2024 godz. 17:00-19:00
Projekt Agnieszki Kucharskiej eksploruje związki i kontrasty między naturą a przestrzenią miejską. Jest on inspirowany teorią kłącza Gillesa Deleuze'a i Félixa Guattariego, która zakłada istnienie wielu połączeń rozwijających się w czasie, w różnych kierunkach. Kucharska balansuje między odrzuceniem a wpisaniem się w tradycyjne podejście do czarno-białych fotografii i struktur, prezentując nieliniowe, dynamiczne połączenia oraz przeciwstawne liniowe.
Zabieg zestawienia dwóch niezależnych fotografii w duet został przemyślany tak, aby uzyskać dodatkowy efekt artystyczny. Duety przedstawiają różne formy przejawu ludzkiej kreatywności i wizji architektonicznych, siły i piękno natury a także połączenia natury z architekturą. Autorka przy tworzeniu niektórych z prezentowanych prac świadomie zastosowała technikę podwójnej ekspozycji, czy w procesie postprodukcji obrazu odwróciła kolory aby osiągnąć intrygujące efekty.
Jej opowieści kamieni brukowych, o hartwigowskich duchach, iluzorycznym cieniu, kryształowym żyrandolu i gigantycznej żyrafie, rytmie, liniach, geometrii miast i wsi pokazują, jak różne elementy mogą współistnieć i przenikać się. Fotografie tworzą sieć znaczeń, gdzie przeszłość i teraźniejszość, tradycja i nowoczesność spotykają się. Kucharska zaprasza do refleksji nad postrzeganiem świata, zachęcając do odkrywania połączeń wykraczających poza tradycyjne dualizmy, oferując przestrzeń do dialogu.
Agnieszka Kucharska (ur. 1966, Warszawa) to fotografka specjalizująca się w krajobrazach, architekturze, przyrodzie, fotografice i fotoreportażu. Członek Fotoklubu Rzeczypospolitej Polskiej Stowarzyszenia Twórców i Związku Polskich Fotografów Przyrody. Laureatka konkursów, m.in. „Serce Warszawy” (2020) i „Mazowsze bliskie sercu” (2021). Jej prace były wystawiane w Polsce i za granicą, m.in. w Warszawie, Sztokholmie i Radomsku. Współzałożycielka i moderatorka Klubu Fotograficznego przy ArtHouse Kołowa w Warszawie.
Relacje z jej wydarzeń fotograficznych i niektóre prace można obserwować na Instagramie: agnieszka_kucharska_fotografia
Projekty finansowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy i realizowane na terenie dzielnicy Targówek Mieszkaniowy.
Zajęcia , spotkania, wystawy i inne wydarzenia finansowane w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji m.st. Warszawy na obszarze Targówka Mieszkaniowego.
Wystawa Gabrieli Siegmund pt. „Widzialne-Dotykalne” prezentuje kilkanaście obrazów w formie dywanów, które przenoszą wspólnie osoby widzące oraz niewidome i niewidzące do magicznego świata nowych form i tekstur. Technika mieszana, na którą składają się farby akrylowe, konturowe oraz tkaniny przyszywane na podobrazie pozwalają na doświadczenia obrazów zarówno wzrokiem jak i dotykiem, dając nowe doświadczenia i utwierdzając w przekonaniu, że sztuka może łączyć i może być bezpieczną przestrzenią, w której człowiek spotyka drugiego człowieka, tak po ludzku, by wspólnie doświadczać i wzrastać.
Gabriela Siegmund jest malarką, tworzy obrazy na podobraziach w technice mieszanej, którą sama opracowuje i udoskonala. Najczęściej pracuje z użyciem farb akrylowych, konturowych, szkła i innych elementów. Inspiracji szuka w przyrodzie, sztuce ludowej oraz sztuce orientalnej. Swoje obrazy wystawia i sprzedaje w Polsce i za granicą.
Wstęp wolny!
wystawa czynna do dnia 13.09.2024 r.
Wstęp wolny!
Spotkania dla osób dorosłych.
Zapraszamy do przestrzeni Galerii Arteneum. Podczas dnia otwartego będzie można zobaczyć aktualną wystawę, zapoznać się z działaniami galerii i programem wydarzeń.
„Jak zacząć działania ?” – projekt Warszawskiej Akademii Młodych Liderów – spotkanie dla młodzieży promujące wolontariat i aktywności społeczne.
Jeśli masz między 14 a 19 lat i chcesz zacząć działać społecznie, to zapraszamy na wydarzenie podczas którego zdobędziesz informacje, porozmawiasz z ekspertami, dowiesz się jak działa wolontariat młodzieżowy.
Zapisz się już dziś:
link do formularza zgłoszeniowego:
https://forms.office.com/r/78SEE9bx7X
Cykliczne spotkania prowadzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Targówek.
Na najbliższym spotkaniu Czytelni przyjrzymy się ciekawym kobiecym biografiom oraz autobiografiom.
Wybitne i podziwiane, ale też nieodkryte i zapomniane. Artystki, bez których nie byłoby polskiej oraz światowej sztuki i literatury. Porozmawiamy o książkach poświęconych artystkom - m.in. o "Tylko one. Polska sztuka bez mężczyzn" Sylwii Ziętek, "Kowalska. Ta od Dąbrowskiej" Sylwii Chwedorczuk czy "Krakowianki. Twarze polskiej herstorii" Alicji Zioło.
Kobiety są przywódczyniami krajów, architektkami, pracują naukowo, prowadzą ciężarówki i latają w kosmos. Jednak ich dzieła stanowią ledwie ułamek zbiorów najważniejszych muzeów. Tymczasem kobiety zajmują się sztuką co najmniej od antyku. Od początku było ich znacznie mniej niż artystów mężczyzn, deprecjonowano ich działalność, prawo kazało im podporządkować się ojcu czy mężowi. Ale tworzyły równolegle z mężczyznami. Przełom nastąpił pod koniec XIX wieku, gdy kobietom dano dostęp do edukacji artystycznej. Do dziś każda musi utorować sobie drogę w zdominowanym przez mężczyzn świecie. Ich upór i wytrwałość mogą być inspiracją dla innych.
Zapraszamy - wstęp wolny!
Mile widziane przyniesienie ze sobą własnych inspirujących lektur autorstwa kobiet.
Wydarzenie poprowadzi pomysłodawczyni czytelni - Marta Sikorska.
Wstęp wolny!
Spotkania dla osób dorosłych.
„Świat Nikiforów” to wystawa prac laureatów i finalistów XII edycji konkursu plastycznego realizowanego przez Change4Good. Konkurs jest jednym z głównych działań programu społecznego Nikifory, skierowanego do osób z niepełnosprawnościami z placówek z całej Polski. Łączy sztukę, kulturę oraz arteterapię.
Wstęp wolny!
Wystawa otwarta będzie do 31.10.2024 r.
Wystawa Gabrieli Siegmund pt. „Widzialne-Dotykalne” prezentuje kilkanaście obrazów w formie dywanów, które przenoszą wspólnie osoby widzące oraz niewidome i niewidzące do magicznego świata nowych form i tekstur. Technika mieszana, na którą składają się farby akrylowe, konturowe oraz tkaniny przyszywane na podobrazie pozwalają na doświadczenia obrazów zarówno wzrokiem jak i dotykiem, dając nowe doświadczenia i utwierdzając w przekonaniu, że sztuka może łączyć i może być bezpieczną przestrzenią, w której człowiek spotyka drugiego człowieka, tak po ludzku, by wspólnie doświadczać i wzrastać.
Gabriela Siegmund jest malarką, tworzy obrazy na podobraziach w technice mieszanej, którą sama opracowuje i udoskonala. Najczęściej pracuje z użyciem farb akrylowych, konturowych, szkła i innych elementów. Inspiracji szuka w przyrodzie, sztuce ludowej oraz sztuce orientalnej. Swoje obrazy wystawia i sprzedaje w Polsce i za granicą.
Wstęp wolny!
wystawa czynna do dnia 13.09.2024 r.
Warsztaty z projektowania wzorów dywanowych prowadzone przez artystkę Gabrielę Siegmund. Warsztaty mają na celu zapoznanie się z tradycją projektowania i wykonywania dywanów. Jest to świetna okazja na spróbowanie własnych sił przy projektowaniu dywanu. Za pomocą linijek, ekierek, cyrkla i ołówka uczestnicy wykonają wzór własnego dywanu. Warsztaty nie wymagają od uczestników wykształcenia plastycznego czy nawet zdolności plastycznych, ale każdy z uczestników powinien przynieść ze sobą dużą wyobraźnię i dobry humor. Warsztaty dedykowane młodzieży i dorosłym (16+).
Wstęp wolny!
Obowiązują zapisy:
e-mail: kontakt@arteneum.com.pl
tel/sms 571 225 504
Spotkania, podczas których tworzymy ilustracje kolażowe i kolaże słowne. Zajęcia dla osób dorosłych. Prowadząca: Anna Chudzik-Pawlik
Wstęp wolny!
Czytelnia to miejsce otwarte na rozmowy wokół książek, które poruszają tematy ważne z feministycznego punktu widzenia. Wstęp wolny! Spotkania dla osób dorosłych.
Wystawa prac uczestników zajęć Domu Otwartego "Twórz razem z nami" i "Plastyka" prowadzonych przez Paulinę Gralewską oraz zajęć Arteneum "kolażANKI słów" prowadzonych przez Annę Chudzik-Pawlik i zajęć "sploty pamięci" z projektu "Stwarzając historię" (finansowanego z funduszu FEK) prowadzonych przez Renatę Ramolę-Piórkowską.
Wstęp wolny!
"Jak do tego doszło, że nasze dusze straciły połączenie z naszymi ciałami? Dlaczego pozostajemy rozdzieleni i zagubieni jak istota sklecona przez Frankensteina – w zamierzeniu nadczłowiek, w praktyce nieszczęśliwa i niefunkcjonalna? Gdzie teraz gromadzi się nasze szczęście i w jaki sposób może uwalniać się nasz ból? Jak możemy to naprawić?"- Yassiek Stochastic. Wystawa jest jednym z działań w ramach Butohpolis VI. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh, którego Arteneum jest partnerem. Wystawa 26.04-07.06.2024. Godziny otwarcia galerii: wtorki, czwartki – g. 14:00-20:00; środy, piątki – g. 11:00-17:00; Wstęp wolny!
2 czerwca 2024 w niedzielę zapraszamy wraz z Domem Kultury Świt do Parku Bródnowskiego na X Festiwal Muzyki Etnicznej KORZENIE EUROPY 2024. Wydarzenie odbywa się w godz. 15.00-21.30. Wstęp wolny! Zapraszamy wszystkich na stoisko galerii Arteneum do wspólnego tworzenia kolorowych wachlarzy. Z talerzyków i patyczków wykonacie wachlarz, który ozdobicie przy pomocy flamastrów i innych elementów. Być może zrobicie biedronkę, kotka czy liska, albo wielobarwną mozaikę. Wykonaną pracę zabierzecie ze sobą – zapewne przyda się niejednokrotnie podczas letnich dni.
„Wyginam śmiało ciało” – zajęcia ruchowo performatywne z elementami arteterapii. Podczas zajęć zapraszamy do wspólnej zabawy ruchowej, przedstawiania muzyki za pomocą ciała i gestów, ilustrowania rytmów i odgłosów. Zajęcia kończą się działaniem performatywnym – wspólną orkiestrą. Grupy przedszkolne: 5, 6 latki; Grupy szkolne: klasy SP 1-3. Termin zajęć do wyboru: 5, 12. 05, g. 9:00-10:30. Koszt za grupę: 450 zł. Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl, tel/sms 571 225 504
Spotkania, podczas których tworzymy ilustracje kolażowe i kolaże słowne. Zajęcia dla osób dorosłych. Prowadząca: Anna Chudzik-Pawlik
Wstęp wolny!
Razem z Ludmiłą Galchun przy współpracy z TX-WY Mission for Ukraine Refugees prowadzony jest z cykl zajęć plastycznych kierowanych do społeczności ukraińskiej pod nazwą „Ukraińska świetlica”. Zajęcia odbywają się w języku ukraińskim. Zapisy: tel 794793032
„Wyginam śmiało ciało” – zajęcia ruchowo performatywne z elementami arteterapii. Podczas zajęć zapraszamy do wspólnej zabawy ruchowej, przedstawiania muzyki za pomocą ciała i gestów, ilustrowania rytmów i odgłosów. Zajęcia kończą się działaniem performatywnym – wspólną orkiestrą. Grupy przedszkolne: 5, 6 latki; Grupy szkolne: klasy SP 1-3. Termin zajęć do wyboru: 5, 12. 05, g. 9:00-10:30. Koszt za grupę: 450 zł. Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl, tel/sms 571 225 504
Stowarzyszenie Kolejka Marecka zaprasza na cykl bezpłatnych wydarzeń poświęconych Cmentarzowi Bródnowskiemu. Wstęp wolny!
Cykliczne spotkania prowadzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Targówek.
Zapraszamy do udziału w pikniku sąsiedzkim. Czekać będą na was strefy: animacyjne, wspólnego stołu, relaksacyjna, pokazy grup tanecznych i muzycznych z Domu Otwartego, wystawa prac plastycznych uczestników zajęć z Domu Otwartego i wiele innych atrakcji. Piknik organizowany jest przez Dom Otwarty i Arteneum w partnerstwie z Bibliotekami znajdującymi się w Pasażu Kultury. Wydarzenie odbywać się będzie przed lokalami znajdującymi się w Pasażu Kultury przy ul. Radzymińskiej 121 i 123. Wstęp wolny!
Razem z Ludmiłą Galchun przy współpracy z TX-WY Mission for Ukraine Refugees prowadzony jest z cykl zajęć plastycznych kierowanych do społeczności ukraińskiej pod nazwą „Ukraińska świetlica”. Zajęcia odbywają się w języku ukraińskim. Zapisy: tel 794793032
Czytelnia to miejsce otwarte na rozmowy wokół książek, które poruszają tematy ważne z feministycznego punktu widzenia. Wstęp wolny! Spotkania dla osób dorosłych.
"Jak do tego doszło, że nasze dusze straciły połączenie z naszymi ciałami? Dlaczego pozostajemy rozdzieleni i zagubieni jak istota sklecona przez Frankensteina – w zamierzeniu nadczłowiek, w praktyce nieszczęśliwa i niefunkcjonalna? Gdzie teraz gromadzi się nasze szczęście i w jaki sposób może uwalniać się nasz ból? Jak możemy to naprawić?"- Yassiek Stochastic. Wystawa jest jednym z działań w ramach Butohpolis VI. Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh, którego Arteneum jest partnerem. Wystawa 26.04-18.05.2024. Godziny otwarcia galerii: wtorki, czwartki – g. 14:00-20:00; środy, piątki – g. 11:00-16:00; Wstęp wolny!
„Wyginam śmiało ciało” – zajęcia ruchowo performatywne z elementami arteterapii. Podczas zajęć zapraszamy do wspólnej zabawy ruchowej, przedstawiania muzyki za pomocą ciała i gestów, ilustrowania rytmów i odgłosów. Zajęcia kończą się działaniem performatywnym – wspólną orkiestrą. Grupy przedszkolne: 5, 6 latki; Grupy szkolne: klasy SP 1-3; Termin zajęć do wyboru: 8, 17, 24. 05, g. 9:00-10:30; Koszt za grupę: 450 zł; Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl, tel/sms 571 225 504
„Tworzymy ilustracje z udziałem sztucznej inteligencji” – zajęcia ze wspólnego tworzenia ilustracji cyfrowych przy użyciu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Podczas spotkania poruszymy także takie zagadnienia jak: czy tworzenie z AI to także sztuka, z czego korzysta sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo w sieci i prawa autorskie. Grupy szkolne: klasy SP 4-8; Grupy ze szkół ponadpodstawowych: wszystkie klasy. Termin zajęć do wyboru: 10, 15, 22. 05 g. 9:00-10:30; Koszt za grupę 450 zł; Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl tel/sms 571 225 504
Maratonem kolażowym świętujemy Światowy Dzień Kolażu. Spotykamy się w gronie pasjonatów tej sztuki a także osób początkujących. Zapraszamy do wspólnego kolażowania. W programie: - tworzenie kolażowej okładki do książki Marka Hłasko; - wolny stół na wolną sztukę; - klejenie w terenie; - wystawa prac kolażowych; Prowadząca: Anna Chudzik-Pawlik. Wstęp wolny!
Wstęp do performansu - zajęcia ruchowo-performatywne wprowadzające do sztuki performansu. Zapraszamy osoby poczatkujące jak i te, które chcą wzbogacić swoje dotychczasowe doświadczenia performatywne czy ruchowe. Podczas zajęć poprzez serię ćwiczeń solowych i w grupach spróbujemy ruchem i działaniem oddać znaczenie słowa/słów. Zajęcia przeznaczone dla osób dorosłych. Prosimy o wygodny strój oraz lekkie obuwie lub skarpetki. Podczas zajęć przewidziana jest jedna 30 minutowa przerwa. Koszt: 100zł/osoba. Ilość uczestników: 10 osób. Informacje i zapisy: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl tel/sms 571 225 504. Zajęcia prowadzi Anna Chudzik-Pawlik – artystka wizualna, performerka, opierająca swoje działania na rytuałach, żywiołach, oraz własnym ciele. W jej performansach obiekty stają się równorzędnymi aktorami. W roku 2022 premierowo zaprezentowała projekt „blis(s)kość” opowiadający o jej intymnym spotkaniu z boginią Mokoszą, Matką Ziemi Mokrej . Artystka połączyła się z boginią zakopując siebie nago w ziemi, oddając się jej całkowicie wraz z bezsilnością i smutkiem. Drugi performans „oto ciało MOJE” był kolejnym krokiem w czułym opowiadaniu historii kobiet i kolejnym spotkaniem z boginią – tym razem z boginią Dakini. Główną postacią tego performansu jest martwe ciało artystki, które poddane wcześniej sekcji zwłok zostaje „uświęcone” rytuałem (śpiewokrzykiem, ogniem, dymem, dźwiękiem bębna). Premiera tego projektu odbyła się w kwietniu 2023 w Warszawie podczas piątej edycji Buthopolis - Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Butoh. W lipcu 2023 roku wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez duet West And Page, których efektem był wspólny performans otwierający Międzynarodowy Festiwal Sztuk Performatywnych w Płocku.
„Tworzymy ilustracje z udziałem sztucznej inteligencji” – zajęcia ze wspólnego tworzenia ilustracji cyfrowych przy użyciu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Podczas spotkania poruszymy także takie zagadnienia jak: czy tworzenie z AI to także sztuka, z czego korzysta sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo w sieci i prawa autorskie. Grupy szkolne: klasy SP 4-8; Grupy ze szkół ponadpodstawowych: wszystkie klasy. Termin zajęć do wyboru: 10, 15, 22. 05 g. 9:00-10:30; Koszt za grupę 450 zł; Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl tel/sms 571 225 504
Cykliczne spotkania prowadzone przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Dzielnicy Targówek.
„Wyginam śmiało ciało” – zajęcia ruchowo performatywne z elementami arteterapii. Podczas zajęć zapraszamy do wspólnej zabawy ruchowej, przedstawiania muzyki za pomocą ciała i gestów, ilustrowania rytmów i odgłosów. Zajęcia kończą się działaniem performatywnym – wspólną orkiestrą. Grupy przedszkolne: 5, 6 latki; Grupy szkolne: klasy SP 1-3; Termin zajęć do wyboru: 8, 17, 24. 05, g. 9:00-10:30; Koszt za grupę: 450 zł; Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl, tel/sms 571 225 504
Finisaż wystawy „Ponowne jednoczenie duszy z ciałem” - Yassiek Stochastic, podczas którego o g. 18:00 odbędzie się spotkanie z artystą. Wstęp wolny!
„Tworzymy ilustracje z udziałem sztucznej inteligencji” – zajęcia ze wspólnego tworzenia ilustracji cyfrowych przy użyciu narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Podczas spotkania poruszymy także takie zagadnienia jak: czy tworzenie z AI to także sztuka, z czego korzysta sztuczna inteligencja, bezpieczeństwo w sieci i prawa autorskie. Grupy szkolne: klasy SP 4-8; Grupy ze szkół ponadpodstawowych: wszystkie klasy. Termin zajęć do wyboru: 10, 15, 22. 05 g. 9:00-10:30; Koszt za grupę 450 zł; Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl tel/sms 571 225 504
Czytelnia to miejsce otwarte na rozmowy wokół książek, które poruszają tematy ważne z feministycznego punktu widzenia. Wstęp wolny! Spotkania dla osób dorosłych.
„Wyginam śmiało ciało” – zajęcia ruchowo performatywne z elementami arteterapii. Podczas zajęć zapraszamy do wspólnej zabawy ruchowej, przedstawiania muzyki za pomocą ciała i gestów, ilustrowania rytmów i odgłosów. Zajęcia kończą się działaniem performatywnym – wspólną orkiestrą. Grupy przedszkolne: 5, 6 latki; Grupy szkolne: klasy SP 1-3; Termin zajęć do wyboru: 8, 17, 24. 05, g. 9:00-10:30; Koszt za grupę: 450 zł; Zapisy i informacje: e-mail: kontakt@arteneum.com.pl, tel/sms 571 225 504
1 października 2024