Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

- "Widzialne, dotykalne" - wernisaż wystawy Gabrieli Siegmund

"Widzialne, dotykalne" - wernisaż wystawy Gabrieli Siegmund

„Widzialne, dotykalne” – Gabriela Siegmund
 
Wernisaż:
9.08.2024/piątek
g. 19:00
wstęp wolny!

Wystawa:
10.08-13.09.2024
 
Wystawa Gabrieli Siegmund pt. „Widzialne-Dotykalne” prezentuje kilkanaście obrazów w formie dywanów, które przenoszą wspólnie osoby widzące oraz niewidome i niewidzące do magicznego świata nowych form i tekstur. Technika mieszana, na którą składają się farby akrylowe, konturowe oraz tkaniny przyszywane na podobrazie pozwalają na doświadczenia obrazów zarówno wzrokiem jak i dotykiem, dając nowe doświadczenia i utwierdzając w przekonaniu, że sztuka może łączyć i może być bezpieczną przestrzenią, w której człowiek spotyka drugiego człowieka, tak po ludzku, by wspólnie doświadczać i wzrastać.
 
Od artystki:
„Widzialne – Dotykalne” jest dla mnie wystawą po każdym względem szczególną. Zrodziła się ona z marzenia o tym, żeby sztuka, a szczególnie malarstwo było dostępne wszystkim ludziom i głębokiego poczucia, że to marzenie może stać się rzeczywistością.
Pomysł otwarcia się sztuki na osoby niewidome i niedowidzące nie jest nowy. Największe muzea na świecie oferują modele 3d obrazów i innych dzieł, które można dotykać i dzięki temu wyobrazić sobie, jak to dzieło wygląda. Jednak w takim przypadku, doświadczenie dotyczy modelu, a nie oryginału. Model jest dostępny osobom niewidomym i niedowidzącym, a oryginał osobom widzącym.
Dlatego postanowiłam pójść krok dalej i stworzyć serię obrazów – dywanów, które będą malowane farbami akrylowymi, które zawierają również elementy wyczuwalne palcami, jak reliefy tworzone farbą konturową i pastą strukturalną oraz zastosować po raz pierwszy w mojej twórczości różnego rodzaju tkaniny na obrazach. Taka kompozycja pozwala na jednoczesne doświadczenie tego samego obrazu osobom widzącymi i nie widzącym, a sztuce pozwala na łączenie ludzi, a nie dzielenie.
Chociaż forma i pomysł wystawy uwzględnia w szczególności perspektywę osób niewidomych i niewidzących, to paradoksalnie jest ona bardziej nacelowana na osoby, które widzą, bo daje im możliwość zderzenia się z tym drugi światem osób niewidomych, który najczęściej jest im znacznie mniej znany. Dlatego wystawie towarzyszą również materiały dotyczące Pisma Braille`a oraz są dostępne opaski na oczy, które pozwalają na doświadczanie tej wystawy dotykiem.
Te obie formy poznawania świata – wzrokowa i dotykowa – choć prowadzą do różnych doświadczeń, uzupełniają się tworząc bogatą, zróżnicowaną rzeczywistość, powodując w nas ciekawość do dalszego poznawania świata i dostarczania następnych pomysłów na kolejne wystawy i projekty.

Gabriela Siegmund jest malarką, tworzy obrazy na podobraziach w technice mieszanej, którą sama opracowuje i udoskonala. Najczęściej pracuje z użyciem farb akrylowych, konturowych, szkła i innych elementów. Inspiracji szuka w przyrodzie, sztuce ludowej oraz sztuce orientalnej. Swoje obrazy wystawia i sprzedaje w Polsce i za granicą.